300 dni z Quick.Cms.Ext 6.x

Właśnie minęło 300 dni od momentu, w którym rozpoczęliśmy oswajanie się z Quick.Cms.Ext 6.0. Od tego momentu a konkretnie od końca lutego tego roku firma OpenSolution wydała już wersję (6.1) i pracuje nad kolejną. Lutowe wydarzenie było wyczekiwane przez nas z wielu powodów. Miało to być przełomowe rozwiązanie w 10 letniej historii Quick.Cms. Skrypt ten miał zawierać wszystko to czego twórcy stron internetowych potrzebowali by projektować i realizować nowoczesne serwisy bez oglądania się na WordPressy, Joomle, Drupale. Wszystko to miało być osiągnięte z zachowaniem podstawowych cech tych skryptów, które od pierwszych wersji odznaczały się szybkością, prostotą i elastycznością wdrożeniową, a dodatkowo Quick.Cms miał być jeszcze bardziej przyjazny i wszechstronny. 

 

Miał być i co?

 

... I jest! Po raz pierwszy w historii firmy OpenSolution, z którą współpracujemy ponad 5 lat, nowa przełomowa wersja Quick.Cms została oparta na założeniach, wysuniętych nie tylko w oparciu o doświadczenia samych autorów, ale też społeczności developerów skupionych wokół twórców tego popularnego CMSa. Co za tym idzie, wzięte zostały pod uwagę wnioski i sugestie użytkowników zgłaszających webmasterom swoje uwagi (warto przypomnieć że społeczność webmasterską OpenSolution tworzy kilkadziesiąt firm zajmujących się realizacjami stron a statystyki OS opiewają na kwotę ponad 32 tys. wdrożeń). Wszystko to w konsekwencji pozwoliło twórcom opracować CMS, który daje więcej możliwości producentom stron internetowych, a użytkownikom większą wygodę oraz optymalne rozwiązania pozwalające w większym stopniu ingerować nie tylko w treść ale i składowe strony.

 

 

Zmiany wizualne od frontu 

 

 

Szablon (RWD)  podstawowy od którego zawsze zaczynamy wdrożenia, bez dodatkowych podziałów na kolumny, za to dopasowujący się do urządzeń mobilnych jest prosty i przejrzysty. Zdecydowanie forma startowa szablonu akcentuje współczesne trendy - wielkość czcionki, różnice między poszczególnymi elementami rozmieszczone z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni. Uproszczona kolorystyka, bez zbędnych detali też pomaga. Nie mniej zakładając, że do projektu zawsze podchodzimy indywidualnie, to szablon startowy jest jak kawałek drewna, z którego rzeźbiarz dopiero uzyska formę mogącą zachwycić widza, Choć moja edukacja artystyczna bardziej skłania mnie ku malarstwu a nie rzeźbie, to porównanie to chyba bardziej pasuje. W końcu kawałek drewna posiadający już jakąś formę może zasugerować twórcy, np. swoim kształtem, to co z niego powstanie. Tak też tym, którzy wolą zaczynać od jakiegoś szablonu taka forma startowa Quick.Cms pozwala zacząć od czegoś co wygląda współcześnie, jednak nie jest formą, która narzuca rozwiązanie. Sam mimo iż traktuję szablon podstawowy jak pustą kartkę i zwykle na nowo tworzę projekt strony muszę przyznać, że nowy layout w stosunku do poprzedników bardziej pomaga niż przeszkadza. 

 

    widok frontu starszej wersji Quick.Cms 5.x i nowej Quick.Cms 6.x
  • widok frontu starszej wersji Quick.Cms 5.x i nowej  Quick.Cms 6.x
 
 

 

W nowej wersji wykorzystano język HTML 5, arkusze kaskadowe ( CSS 3) i zintegrowano biblioteki jQuery co przekłada się też na większe predyspozycje prezentacyjne Quick.Cms.Ext. Projektanci od strony wizualnej mają do dyspozycji więcej opcji do efektownego eksponowania treści a użytkownicy na pewno docenią szereg udogodnień w panelu administracyjnym związanych z obróbką i prezentacją zdjęć. Hasło (slogan umiejscowiony pod logo), które przez wiele lat brzmiało: "Prosty i szybki system zarządzania treścią" zostało przez autorów zastąpione frazą "Wszechstronny i prosty w obsłudze system zarządzania treścią". Zmiana treści nie jest bez związku z tym co się stało, bo sugeruje szereg zmian jakie nastąpiły w architekturze tego oprogramowania, a także ich konsekwencje. Ale pominięto słowo szybki. Co się stało z prędkością?

 

 

Prędkość i ... spalanie?

 

Do tej pory Quick.Cms był znany ze swojej prostoty i szybkości co klasyfikowało go jako narzędzie dla małych prostych serwisów internetowych. Słowo "wszechstronny" które zastąpiło "szybki" pokazuje zupełnie nowy aspekt podejścia OpenSolution do swoich skryptów. Powstał produkt, na bazie którego można budować większe i bardziej rozbudowane serwisy, który pozwala sprostać większym wyzwaniom funkcjonalnym.

 

 

Dzięki zmianie bazy danych z Flat Files Database ( Pliki płaskie) na bazę SQLite uzyskano większą wydajność, stabilność systemu i lepsze możliwości adaptacyjne . Samo zarządzanie bazą stało się możliwe dla użytkowników nie posiadających specjalnych "rajdowych umiejętności" programistycznych. Uruchomienie skryptu na serwerze to nadal prosta operacja nie zajmująca więcej czasu niż minutę. Instalowanie dodatków w wersji Ext odbywa się automatycznie, wygodnie i szybko. Jednak drobną wadą jest brak możliwości ich odinstalowywania. Mimo to nie jest to uciążliwe gdyż jest to czynność jednorazowa a zainstalowane dodatki nie obciążają serwisu do momentu, w którym się ich nie uruchomi. Bogata dokumentacja w języku polskim zawarta nie tylko na stronie OpenSolution ale choćby w pliku konfiguracyjnym dostarcza niemal wyczerpujące informacje nie narażając mózgu na zbyt duży wysiłek. Quick.Cms.Ext zajmujący ok 1,5 MB przestrzeni dyskowej zawiera prostą strukturę plików i katalogów i bardzo czytelny zoptymalizowany kod. Sama zmiana bazy minimalnie spowolniła go względem wcześniejszych wersji. Jednak inne rozwiązania, z którymi Quick.Cms może śmiało konkurować - jak Joomla , Drupal czy Wordpress - pozostaja w statystykach mocno w tyle. Nie powstały jeszcze statystyki zadowolenia z wygody obsługi panelu administracyjnego, ale jestem pewny że gdyby były, to Quick.Cms.Ext ma duże szanse by w podobnym wyścigu walczyć o najwyższe podium.

 

 

Komfort prowadzenia.

 

Panel administracyjny sporo zyskał. Jest bardziej nowoczesny i intuicyjny. Cały panel zoptymalizowano pod względem rozmieszczenia i ilości opcji. Menu pozbawione wad wcześniejszych wersji także zoptymalizowane.  Tak jak i front edycja stron w panelu jest jednokolumnowa. Opcje podzielone na zakładki. Wszystko czytelne i na miejscu. Wielofunkcyjny przycisk ZAPISZ z opcją dodania kolejnej nowej strony lub sklonowania edytowanej są znacznym ułatwieniem. Co prawda funkcjonalność ta występowała w poprzednich wersjach w formie pojedynczych button'ów ale forma listy rozwijanej jest bardzo funkcjonalna. Zalogowany administrator może wchodzić do edycji podstrony lub usunąć ją z poziomu witryny. Kliknięcie w lupę podczas edytowania stron wyświetla jej podgląd w nowej zakładce. Jest to trochę uciążliwe w trakcie edycji większej ilości podstron bo ilość zakładek robi się znaczna i ciężko się w nich odnaleźć, jednak  można to łatwo zmodyfikować by podgląd otwierać w tej samej zakładce. Dotychczasową funkcjonalność BOKSÓW zastąpiły WIDGETY, pozwalające na konfigurowanie dodatków i wstawianie treści takich jak np. formularze, listy stron, menu, slidery czy dodatkowe funkcjonalności -  w dowolne miejsce na stronie. W pliku konfiguracyjnym jest bardzo dużo opcji, które ułatwiają życie webmasterowi i administratorowi strony.

 

    widok listy sliderów
  • widok listy sliderów
  • widok listy stron
  • widok listy stron
  • widok edycji strony
  • widok edycji strony
  • widok instalatora pluginów
  • widok instalatora pluginów
 
 
 
 

 

 

 

Bezpieczeństwo

 

Wraz z nową wersja pojawiły się też nowe zalecenia dotyczące zabezpieczania serwisów i jako platynowy partner jesteśmy zobowiązani do przestrzegania tych wymogów. Jednak bezpieczeństwo serwisu nie zależy tylko od samego systemu. Nieumyślne działania zarządzającego stroną mogą narazić jego samego na kłopoty, dlatego w nowej wersji Quick.Cms by ograniczyć takie ryzyko autorzy postanowili zmniejszyć tor hamowania zapędów użytkowników do minimum i przenieść większość istotnych ustawień do pliku konfiguracyjnego. Dodatkowo deweloper opracowujący stronę, korzystając z ustawień,  może w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do wielu elementów w panelu administracyjnym. W trybie developerskim może mieć możliwość zalogowania się do panelu i dokonywania niezbędnych korekt. Wszystko po to by użytkownik administrujący stroną mógł liczyć na pomoc w razie problemów technicznych a wykonawca serwisu mógł oferować wsparcie w optymalnych warunkach.

 

 

Prosto z salonu, z gwarancją i widokiem na przyszłość

 

Eksploatacja końcowa to czysta przyjemność zarówno dla początkujących jak i tych którzy znają te skrypty od starszych wersji. Po 300 dniach pracy ze skryptami mogę stwierdzić, że nie trudno zrezygnować z przyzwyczajeń nabytych w wersjach 3,4,5 na konto tego co oferuje wersja 6.x. Jednak są też mankamenty. Wersje językowe serwisu, które w poprzednich edycjach Quick.Cms były generowane w prosty sposób i oprócz wprowadzenia tekstów obcojęzycznych nie wymagały większych zmian wdrożeniowych, teraz w zależności od serwisu, mogą być czasochłonne a co za tym idzie droższe dla klienta. Jednak problem dotyczy tylko bardzo rozbudowanych, wieloszablonowych serwisów i mam nadzieję że zostanie on rozwiązany w kolejnych edycjach Quick.Cms EXT.

Podstawowa wersja 6.1 płatna - Quick.Cms.Ext to koszt 449 PLN netto z roczną gwarancją i wsparciem. Wersję tę można rozbudować o bardziej wyrafinowane opcje dokupując dodatkowy pakiet rozszerzeń Quick.Cms.Ext + w cenie 199 PLN netto lub można nabyć od razu wersję Quick.Cms.Ext + w cenie 599 PLN netto i jest to koszt jednorazowy dla jednego serwisu internetowego.

Poprzednie wersje nie mogły być alternatywą dla wielu wymagających klientów. Jednak teraz jest to rozwiązanie, które może sprawdzić się wszędzie i na długie lata z wielu powodów. Polski producent, bardzo dobra dokumentacja, wciąż powiększająca się "sieć serwisowa" społeczności webmasterów, szybkość, wszechstronność zastosowań i otwarcie na modyfikacje powodują że Quick.Cms.Ext może być świetnym narzędziem wspierającym firmę na drodze do sukcesu. Dlatego warto postawić na to rozwiązanie.

Autor: Jarek Migoń (grafiQa.pl)

 

Quick.Cms.Ext 6.0 -6.1
Producent: OpenSolution
Rok produkcji: 2015
Autorzy: Daniel Hydzik, Zdzisław Zawada

 

 

 

Zawsze możesz dowiedzieć się więcej
na temat nowego Quick.Cms EXT

 

Dodaj komentarz
Do góry